На сьогоднішній день в суспільстві досить широко поширений міф про можливість легкого обману поліграфа. В інтернеті легко можна знайти способи як обдурити поліграф (детектор брехні) за допомогою алкоголю, снодійного або простого самонавіювання. Давайте розберемося, чи так це насправді, на прикладі найбільш поширених методів.
Почнемо з першого способу. Алкоголь діє на всіх по-різному. Він може, як заспокоїти людину, так і стати причиною підвищеного нервового напруження. В такому випадку, приладу буде ще легше зафіксувати правильні свідчення. Ще один недолік прийому алкоголю — характерний запах, від якого позбутися досить важко, а навіть якщо вийде, вас видадуть зовнішні зміни, такі як почервоніння обличчя, блиск в очах і т.д, що неминуче з’являється після прийняття великої дози алкоголю.
Тепер про снодійне і інші медичні препарати. Можливо, якщо випити пару-іншу таблеток сильнодіючого заспокійливого, у вас і вийде обдурити поліграф, тільки прийом подібних лікарських засобів дає певні ефекти, такі як пригніченість, сонливість, відстороненість і розсіяна увага. Будь-який, навіть недосвідчений поліграфолог помітить такі зміни у вашій поведінці. Читаючи статті в інтернеті, можна знайти поради, що приймати заспокійливе / снодійне слід безпосередньо перед перевіркою, тоді на перші (допоміжні) питання, що визначають вашу реакцію на відповіді «так» і «ні», ви будете відповідати нормально, але коли підійде час ключових питань, ліки вже подіють. У теорії — звучить добре, проте фахівці прекрасно знайомі з таким способом, і як тільки людина починає «залипати», і виправдовувати свої статки втомою (дотримуючись порад з мережі), вони задають пряме запитання — «чи вживали ви сьогодні алкоголь або лікарські препарати?». Зрозуміло, ви відразу «проколетеся».
Переходимо до останнього способу — самопереконання. Суть даного методу полягає у вигадуванні альтернативної версії події і спробі переконати себе, що саме це і відбулося насправді. Існує міф, що при частому повторенні і достатній силі волі можна змусити себе думати, що все сталося так, як в придуманій вами брехні. Зрозуміло, цей спосіб ще менш ефективний, ніж два попередніх. Забути щось тільки силою волі — практично неможливо. Слід розуміти, що пам’ятати в усіх деталях історію і вірити в неї — абсолютно різні речі. Сьогодення та підроблені спогади будуть нашаровуватися один на одного і конфліктувати, викликаючи нервове напруження, яке, в свою чергу, буде успішно помічено поліграфом.
Напрошується питання: чи можливо в принципі обдурити детектор брехні? Так, це можливо. Обдурити поліграф цілком під силу психічно хворим людям, особливо під час загострень. Справа в тому, що ці люди дійсно вірять в те, що говорять, яким би маренням це не було. Так само, у них відсутні норми моралі, і питання, пов’язані з порушенням моральних норм не викличуть у них жодної реакції. Крім того, професійні актори, які мають чималий досвід і досконало володіють своєю майстерністю теж мають шанс успішно обдурити детектор поліграф. Не варто забувати і про працівників спецслужб, спеціально навчених опору поліграфа.
Який висновок можна зробити? Якщо ви не належите до вищеназваних особистостей — у вас немає жодного шансу обдурити детектор і досвідченого поліграфолога. Більше того, будь-які спроби це зробити, будучи поміченими, вже побічно натякаючи про вашу вину, адже чесній і невиній людині нічого боятися, чи не так?
Проте варто зауважити що в періоди, коли ви переживаєте стреси або зайве нервове напруження слід вдатися до деякої підготовці щоб не допустити зайвого хвилювання під час проходження перевірки. Ми підготували для вас збірку порад поліграфологів, до яких варто вдатися перед проходженням перевірки на поліграфі. Їх ви можете прочитати на нашому сайті.
Працюємо там, де зручно для Вас
За найвищими стандартами якості
У суворій конфіденційності